top of page

Novosibirsk, stanice Marshala Pokrishkina, zápisky plukovníka Smirnova

-------------------------------------------------------------------

2032

Nebýt mutantů a toho, že musíme do sebe pravidelně ládovat zelený sajrajt je vše skoro, jako kdyby se nic nestalo. Pokud pomineme, že jsme pod zemí. Že jsme už nějakou dobu neviděli Slunce. Že vítr ve vlasech je dobrý pouze ve vzpomínkách a v současnosti je problém. 

 

Vše mají pod palcem vojáci z OSKOMu. Ujali se organizace ještě předtím, než vůbec vypuklo atomové peklo a odpálili nad našim městem neutronové bomby. Díky nim jsme měli dostatek zásob i v podobě protiradiačního léku, který je teď lidově označován jako zelený sajrajt, i když plný název je “Ochránce před radioaktivitou.” Nedivím se, že to označení nikdo nepoužívá. Horší název by vymyslel snad už jen Ivan.

 

2033

Nic dobré netrvá věčně. Stalkeři hlásí, že se nad městem vytvořil nějaký černý mrak, ze kterého padá nějaké svinstvo na povrch. Bylo by nám to bylo jedno, stejně na povrchu nežije nic, ale prosakuje to do metra. Museli jsme evakuovat stanici Ploshchad Lenina, čímž jsme se odřízli od zbytku Leninské linky. Oktyabrskaya a Rechnoy jsou teď na vše sami. Nějací vědátoři tu přemýšlí, jak tenhle problém vyřešit. Tvrdí, že nad mrak vypustí velký balón naplněný výbušnými plyny, pak to odpálí a na mrak by mělo začít svítit Slunce, čímž zmizí. Zní to jako blbost, ale lidi mají naději a jsou klidnější, když ví, že je nějaký plán.

 

Co je pro nás horší, vznikla nám tu nějaká nechutná plíseň ve vlhčích tunelech. Jedná se o kritické tunely, protože v nich máme generátory, apod. Jinak to nejde, jelikož jsme závislí na hydroenergetice. Jednou za čas ty tunely někdo projde a čistí tu plíseň, ale kluci mají pocit, že každý týden je tam toho trochu víc. Omezili jsme jim přístup k chlastu, kdyby nebyli nadraní, tak nešíří takové bludy.

2034

Mrak je fuč. Šílený plán s balónem fungoval. Znovu jsme navázali kontakt s Oktyabrskayou a Rechnoyem. Teda, jen s Oktyabrskayou. Vypadá to, že jeden ze stalkerů nechtě vzal sebou do metra nějaký vir, který vyhubil celou stanici. Naštěstí to na té stanici zůstalo a nešlo nikam dál. Štěstí v neštěstí. 

 

2033 byl hnusný rok. Zabijácký mrak, vyhlazovací virus a do toho plíseň. Chlapi nekecali, když říkali, že se to pokaždé šíří rychleji… Teď tam posíláme naše hochy z OSKOMu s plamenomety. Jinak se té houby nezbavíme. Horší je že v ní začali žít nějací nechutní drobní červy. Jsou neškodní, alespoň zatím nikdo nenahlásil, že by něco udělali, ale i tak je hoši zabíjejí. Pro sichr. Navíc se nedají ani žrát.

 

2035

Začíná to být přiostřené. Generál Vinogradov omezil příděly zeleného sajrajtu. Lidem se to samozřejmě nelíbí, ale co naděláme. Musel jsem dupnout na své kluky, že se to týká i jich, nejen obyvatelů. Kdyby se rozkřiklo, že se obyvatelé omezují a my ne… Vzpouru fakt řešit nepotřebuju. Stačí, že se lidem nelíbí, že je posílají vyklízet koleje na povrch. Na povrch! Vše, co ušetříme na nižších přídělech utratíme několikanásobně při odklízení trati! Vypadá to, že se budeme evakuovat. A je na čase. Co se mi ale nelíbí je, že se mezi lidmi šíří konspirace, že evakuace je pouze pro vybrané. 

 

Plíseň je čím dál tím horší. Kluky tam posíláme téměř každý den. Malý neškodní červi už nejsou malý. A ani neškodní. Zjistili jsme to poté, co nám zmizel mechanik. Teď nám z velitelství místo něj poslali toho cikána, kterého nikde moc nechtějí… No co, aspoň je šikovný, i když není nejchytřejší. Jedna z prvních věcí co po svém příchodu udělal byla, že opravil světlo na záchodě. Jako bychom neměli urgentnější věci k řešení… Asi se tam bál.

bottom of page